საგანი
ავტორები:
|
ქართული ენა
ვ.როდონაია, ვ. არაბული
|
გაკვეთილის თემა
|
ფუძის კუმშვა
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური / მეექვსე კლასი
|
მასწავლებელი
|
თამარ წულაია
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა ექვსი განაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვი არ არის
|
მიზანი
|
ფონეტიკური პროცესის გაცნობა ფუძე თანხმოვნიანი არსებითი სახელის ბრუნებისას
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეძლებენ კუმშვადი არსებითი სახელების მართლწერაში გარკვევას .მორფოლოგიურ -ორთოგრაფიული შეცდომების აცილებას წერილობითი ტექსტის შექმნის დროს.
|
ესეგ მისაღწევი შედეგები
|
ქართ.vI.16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება ,გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვა-ფორმების აგება.
ქართ.vI.15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა
|
კავშირი საგნებთან
|
ისტ
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან არსებითი სახელის ბრუნება,ასხვავებენ სახელის მხოლობით და მრავლობით რიცხვს,ფლობენ სახელის ფუძის მონხვის წესს
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,რვეული,კალამი და ინტერნეტი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა - წინარე ცოდნის გააქტიურება
მოსწავლეებს წყვილდებიან და იღებენ ბარათებს, რომლებზედაც არსებითი სახელები წერია. ისინი პოულობენ სახელის ფუძეს,არკვევენ რომელ ბრუნვაშია,რომელ რიცხვშია, ფუძე თანხმოვნიანი თუ არა.
მოცემული არსებითი სახეელების გამოყენებით შეადგენენ წინადადებებს.
თითოეული წყვილი წარდგენს სამუშაოს შედეგს
15 წუთი
B ფაზა - სლაიდების გამოყენებით იგებენ როდის ხდება ფუძის კუმშვა
რის შემდეგაც განიხილავენ სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტს „სურათებიანი წიგნი“. ამოწერენ სამ კუმშვად და სამ უკუმშველ არსებითი სახელი.
დავალების შესრულების შემდეგ შეაჯამებენ. არასწორი წარმოდგენების გამოვლენა ხდება და ხარვეზების აღმოფხვრა.
23 წუთი
C ფაზა- რეფლექსია
ინდივიდუალური სამუშაო
ეძლევატ ინდივიდუალურად თითო არსებითი სახლეი და წესების დაცვით უნდა მოახდინონ მისი ბრუნება, ხდება შეჯამება
5 წთ
საშინაო დავალება
ფუძეთანხმოვნიან არსებითი სახელის გამოყენებით შექმნან თხზულება „თავგადსავალი ტყეში“
2წთ
|
შეფასება
| შეფასების რუბრიკა |
გაკვეთილის გეგმები
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий